Söråkers Folkets Hus
Söråkers Folkets Hus


Barnfilmsstafetten vecka 10

Vi lyfter, hyllar och rullar ut röda mattan för
barnfilmen med buller och bång och bullar och ballonger.
Mysiga och spännande överraskningar och teman kring barnfilmen.

TISDAG 7/3


Målarboksworkshop med Emelie

Vi färglägger, övar skuggning och blending eller skissar upp våra egna målarboksbilder. Start kl 12.00.

BIO: Bamse och Häxans dotter kl 13.00
Pris 80:-


ONSDAG 8/3

BIO:
Ture och Jerry kl 11.00
Pris 50:-

Våffeldag kl 12.00-15.00
Huset caféungdomar bjuder in till våffelkalas! Pris 20 kr.

Skapande verkstad med Maggan
Vi skapar med lera med utgångspunkt från filmen Ture och Jerry.
Start kl 12.00. Från åk 1.

BIO: Vaiana kl 13.00
Pris 80:-

BIO: Rum 213 kl 15.00
Pris 80:-


TORSDAG 9/3

Grillmys i trädgården
Vi grillar hamburgare och åker pulka i bästa fall.
Kl 13.00-15.00

BIO: Lego Batman kl 13.00
Pris 80:-


SÖNDAG 12/3

BIO: Vaiana kl 14.00
Pris 80:-

Sportlovsöppet hela veckan
Vi har öppet som vanligt hela veckan.
Låna böcker, spela lite biljard, gå på bio,
njut en god lunch eller ta en fika i  cafét

Måndag 11.00-21.00
Tisd-torsd 9.00-21.00
Fredag 9.00-00.00
Lördag 20.00-00.00
Söndag 13.00-21.00

Nya Operasäsongen 2019-2020


They Shall Not Grow Old | Film och samtal om bildberättande


Vår tid är nu | Förhandsvisning


Östen med Resten - Privat



Miles Davis - Konsertfilm | Jazztorsdag


Metallica & San Francisco Symphony: S&M²


FJK | Livemusik


Den Magiska Hatten | Förtrollande varieté


Turandot | Opera


Swedens Clearwater Revival | Livemusik


Zinat Pirzadehs | Standupföreläsning


Manon | Opera


Ane Brun - Konsertfilm | Jazztorsdag


Madama Butterfly | Opera


Ahknaten | Opera


Wozzeck | Opera


Porgy and Bess | Opera


Agrippina | Opera


Den flygande holländaren | Opera


Tosca | Opera


Maria Stuarda | Opera


Intresserad av våra tidigare evenmang?

Klicka för att komma till arkivet!
Copyright (c) 1999-2006 Söråkers Folkets Hus | Vid frågor e-postar du till info@sorakersfolketshus.se | Powered by Kactus2